Log in

cao final 1

Географско положение на град Банско

  • Последна промяна:
  • Дата на създаване:
Банско- една магическа симбиоза на история, традиции, култура. С всичко онова, което посетителят открива тук - старинна архитектура, героична история, автентичен фолклор, вековна култура, съхранени традиции и обичаи, специфична кухня, невероятен хумор и богата словесност-планинският, възторженски град е един своеобразен символ на българщината.

Община Банско обхваща най-красивата част от величествената Пирин планина, части от Разложката котловина, от живописния пролом Момина клисура на Места и от Дъбрашкия дял на Родопите.

Карта Банско

Територията на община Банско е 49621 хектара. Релефът е от равнинен в поречията на реките до хълмист в планинската и предпланинската част. Климатът е преходно-континентален със средиземноморско влияние, а в по-високите части-планински. Лятото е кратко и прохладно, а зимата е снежна, мека и продължителна. Средните януарски температури са - 1,9 градуса по Целзий, снежната покривка в курорта се задържа средно 6 месеца в годината, а летните температури са +25; +35 градуса по Целзий.

СинаницаПриродата е най-голямото богатство на община Банско. През 1962 година Службата за защита на природата обявавя най-красивата част на Пирин за Народен парк “Вихрен”. През 1974 г. той е разширен и преименуван в Народен парк “Пирин”. От 1999г. Министърът на околната среда и водите прекатегоризира парка в Национален парк “Пирин” с площ 40332 ха. В границите му са включени резерватите “Баюви дупки-Джинджирица” и “Юлен”. Тази малка част от рая влючва в себе си вековни смърчово-мурови гори, обширни клекови формации, планински полярни и остри зъбери, дълбоки циркуси и изумрудени езера. Заради тази своя уникална природа НП “Пирин” е признат за обект от световна значимост и със заповед на ЮНЕСКО от 1983 г.е включен в Конвенцията за защита на световното природно наследство. В пределите на общината влизат следните населени места: град Банско и седем села: Добринище, Места, Кремен, Обидим, Гостун, Филипово и Осеново.

В Добринище има действаща ски-база със седалков лифт и добри ски писти, механи и подходяща хотелска база. Минералните извори в селото обуславят развитието на балнеотуризма. Останалите родопски и пирински села в общината предлагат възможности за селски туризъм. Банско е разположен на 925 м надморска височина. Отстои на 150 км от София, 150 км от Пловдив, 60 км от Благоевград и 40 км от Гоце Делчев. Свързан е с тях чрез автобусен транспорт. През общината минава ж.п. линията Добринище - Септември, която има връзка с ж.п. линията София Пловдив. Дванадесет километров асфалтиран и ремонтиран път Банско - хижа “Вихрен” и модерен кабинков лифт свързват града с високата част на планинската и ски-зоната.

Как се стига до Банско?
Редовни автобусни линии от автогара Овча купел, както и от централна автогара в София, и основните градове в страната. През зимния сезон, софийски туроператори предлагат пакети за ски-туризъм, които включват и организиран транспорт. Най - близкото летище е на 150 км. в София.

Карта на Банскокарта банско